Kaba davranışlar nasıl yayılır ?

. Ancak ezici düşünceler, umutsuzluk, aşağılanma ya da düşük benlik değeri gibi belirgin sıkıntı işaretlerinin arkasında , daha az kabul edilmiş düşük yoğunluklu davranış yatıyor: Hoyratlık.

İnsan bağlantılarının sinirbilimini ve duygusal refahımıza olan etkilerini göz önünde bulundurursanız, bu sinsi suçluyu bütün iğrenç ihtişamıyla kolayca ayırt etmek kolaydır.

Kişilerarası ilişkilerle ilgili sorunlar genellikle bir kişi saygısız, hafif düşürülen veya bir şeyden dolandırıldığını hissettiğinde başlamaktadır. Teorik olarak, evrimleşmiş türler gibi davrandıysak, davranışı-edepsizlik- belirleyebiliriz ve hoşnutsuzluğumuzu alıcınınla sesli söyleyebiliriz ve ortalama ve doğru davranışı o andaki son buluyoruz.

Snark ve Sosyal Medya

Söylemesi yapmaktan kolay. Özellikle internet ve sosyal medya, anonim olarak yorumları yayınlamamızı ve varsayılan avatarların arkasına saklanmamızı sağladığında. Bu şeffaflık eksikliği, bazılarımızı normalde doğrudan iletişim kurma cesaretimiz olmayacak şeyler söylemeye teşvik eder.

Suçlu olarak suçlu. Twitter’ın popüler hırpalaşmalarını düzenli olarak izleyerek, şarkıcı Fergie’nin 2018 NBA All-Star Maçında İstiklal Marşı’nı yorumlamasıyla birlikte toplu eleştiri yapmaktan son derece mutluluk duydum. #Fergie hashtag’ı kaydırarak iyi bir 30 dakika harcadım, edepsizliğimi fark ettim ve acıyı daha merhametli bir limonata dönüştürmeye karar verdim.

Sonuçta, bu bir şarkı olsa da – ulusal bir hazine-sadece 120 saniyelik bir zaman. Florida’da bir lisede daha önce meydana gelen, zihinsel enerjiyi pek de harcamaya değmeyecek yerli terörizm düşünülmeyen eylemi düşünüldüğünde, değil mi?

Haysiyet araştırması

Uygulamalı Psikoloji Dergisi tarafından yürütülen bir dizi 2016 çalışması , soğuk algınlığı gibi edepsizliğin kolaylıkla daraltıldığını ve bir bölümün maruz kalmasının uzun süreli etkileri olabileceğini buldu. Herkes yalnızca bir taşıyıcı olmanın ötesinde, “hoyratlık, bireylerin zihninde ilgili kavramların semantik bir ağını harekete geçirir ve bu aktivasyonun bireyin düşmanca davranışlarını etkilediğini” de aktive eder. “Hoyratlık halindeyken, belirsiz davranışları düşmanca, sergilenmek üzere misinterpre edebiliriz negatif yüz ifadeleri ve beden dili , ve daha sonra tam intikam .

Kurşun araştırmacısı Trevor Foulk, “Hoyratlık yaşadığınızda edepsızlığı daha belirgin hale getiriyor” dedi. “Orada olmasa bile daha edepsizlik göreceksin.”

Araştırmanın bulgularını uygulayarak, işyeri , organizasyonlar, okullar ve kendi arka bahçelerindeki etkileşimler üzerindeki etkilerini hayal etmek zor değildir .

Sonuç: Kaba davranışa maruz kalma, zihinsel sağlığımızı ve uygunsuzluğa yanıt verme şeklimizi etkiler .

Kanalizasyon Sadelik

Şefkatle ve zarafetle davranmak anksiyete ve depresyon gibi zihinsel koşulları ortadan kaldırmaz veya narsisizmin çocuklar üzerindeki toksik etkilerini ortadan kaldırmaz Bununla birlikte, hızla spiral kontrolü elinde tutan ve zihinsel durumumuzu olumsuz etkileyen bu davranışları ortadan kaldırmanın en kolay yolu.

Ama bekle, başkaları benim için kötü olduğunda neden gözümü kırmalıyım?

Kısacası, nezaket psikolojik emniyet duygumuzu arttırır. Uzun süredir, kaba davranışları izlemek bizi başkalarına karşı kaba davranmaya iter, o da başkalarına kaba davranır (ya da kötüleşir).

Dünyadaki bütün kalpsizlik, karışıklık ve istikrarsızlık ile birbirlerine karşı kaba olmak için hiçbir neden yoktur. Başkaları incillik seçse bile, davayı takip etmek zorunda değiliz. Benim durumumda, Whitney Houston’ın 1991’deki Milli Marşımın Super Bowl sunumuna (duruma göre) yer imi ekledim. Ve huysuzluğun zararlı modelini tanımak ve durdurmak o kadar kolay olmalı. Bir dahaki sefere, kendinizi Ortalama Olimpiyatlar’da bir rövanş için yarışırken buluyorsunuz , “Yıkılmak gibi yayılmadan önce iğrenç davranışın bulaşmasını durdurmak için ne yapacağım?” Diye soruyorsunuz. Ve bunu yap.

***

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir