Helikopter Ebeveynler 3 Farklı Çeşitleri

Ebeveynlerinize büyük babalarınıza, ebeveynlerinin 25 yaşındayken yaptıkları iş görüşmelerine katılmamalarını kimsenin bahsetmediğine bahse girerim . Geçmiş kuşaklarda iş yerinde durmak bir “şey” değildi. Ancak, bugünün dünyasında, helikopter aileleri, kolej mezunlarının kariyerine müdahale etmek konusunda iki kez düşünmüyorlar.

Aslında, Michigan Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir  ankette , büyük şirketlerin yüzde 32’sinin çalışanlarının ebeveynlerinden bir noktada ya da başka bir yerde konuştuklarını keşfettiler. Bir işe giriş müdürü oğlu “gerçek bir başlangıç” olarak ikna etmeye çalışan bir anne ya da sağlık sigortası yardımlarından yararlanmak isteyen bir baba ise , helikopter aileleri bu konuyla ilgilenmek için sıçrayacaktır.

Hiper- ebeveynlik  , insan kaynakları departmanları için bir kabustu olabilir. Ve elbette, ebeveynlerin çok fazla katılımı, ortaya çıkan yetişkinlerin refahı üzerinde zararlı etkilere neden olur.

Ebeveynlerin Helikopter Türleri

Helikopter ebeveynlerin hepsi aynı derecede uğraşmıyor.  Business Horizons’da yayınlanan 2013 yılındaki bir araştırma , yetişkin çocuğunun işyerinde kendilerini ilgilendiren üç farklı helikopter ailesi türünü belirledi:

1. Keşif Helikopteri Ebeveynleri

Keşif helikopteri aileleri üniversite mezunlarının iş arama veya istihdamına göze batmayan şekilde katılırlar. Bir şirket hakkında bilgi toplamak, çocuğun özgeçmişini oluşturmak, röportaj yapmak için öneriler sunmak ya da kariyerine sessizce katılmak isteyebilirler.

Keşif helikopter aileleri en yaygın olanıdır. Diğer helikopter aileleri kadar agresif olmamasına rağmen, çocuklarının kariyerlerinde önemli rol oynarlar.

Araştırmacılar, genç erişkinlerin ebeveynlerini kariyer tavsiyesi için kritik bir kaynak olarak gördüklerini bulmuşlardır. Çoğu, ebeveynlerine danışıncaya kadar iş tekliflerini durduruyor. Ve keşif helikopter aileleri iki kuruş sunmaktan çekinmiyorlar .

Bu helikopter aileleri, çocuğunuzun ne giyileceğini tartmak ya da ağ oluşturma konusunda önerilerde bulunarak ağırlandıktan sonra tavsiye vermeye devam edebilir. Hatta çocuklarına, son başvuru tarihlerini karşılamaları için iş atamalarını tamamlamalarına yardımcı olabilirler – ancak çoğunlukla işverenlerle doğrudan temastan kaçınırlar.

2. Düşük Rakımlı Helikopter Ebeveynleri

Düşük irtifalı helikopter aileleri kendilerini savunmak için duruş ve pozisyonlandırma taktikleri kullanıyorlar. Çocuğun adına bir özgeçmiş sunabilir veya hatta bir çocuğun tanıtımını savunabilirler.

Sadece iş fuarlarına katılmazlar – kendilerini işe alacak kişilere tanıtırlar. Genellikle çocuğunuzun ajanı gibi davranırlar ve bu kişiler bilgi toplama ve çocukları için iyi bir söze imza atarak çalışırlar.

Bazı ebeveynler daha da doğrudandır – yöneticileri mülakat yapmak için çağırırlar. Hatta kiracı yöneticilerden çocuklarını kiralamalarını isteyebilirler. Bir çocuk kiralandıktan sonra, çocuğun performansını sorgulamak için amirle iletişime geçebilirler.

3. Gerilla Harbi Helikopter Ebeveynleri

Bu ebeveynler taktiklerinde en agresiftirler. Çocuğun iş görüşmesine katılabilir (veya en azından bunu yapma girişiminde bulunabilirler) veya teklif şartlarını görüşmek için bir işe alım müdürüyle iletişime geçebilirler.

Çalışmanın yazarları gerçek hayatta gerilla savaş helikopteri anne-baba örneklerini sundu:

Bir işe alım müdürü, bir adayın bir uyuşturucu testinde başarısız olunca bir annenin istihdam edilen yeri aradığını ve ailenin bitkisel takviyeleri aldığını söyleyerek test sonuçlarını açıklamaya çalıştığını söyledi. Pozitif uyuşturucu testinin göz ardı edilmesini istedi ve böylece çocuğu işe alınıyor olabilirdi.

Diğer işe alım müdürleri, çocuğunun neden işe alınmadığını veya daha iyi bir maaş teklif edilmediğini soracak ebeveynlerin örneklerini gösterdiler.

Bir adayla yapılan bir telefon görüşmesinde başka bir işveren bildirildiğinde, annesi işe alım görevlisine şirket tarafından sunulan yardımlardan yararlanmak isteyen çağrıyı yaptı.

Yazarlar, babaların büyük olasılıkla gerilla savaş helikopteri ebeveynleri olduklarını keşfettiler. Maaş görüşmelerine daha çok katılacaktı ve bir çocuk disiplin cezası aldığında şikayet etmek için daha fazla arıyorlardı.

Havada kalma uygulamalarınızı nasıl vazgeçirirsiniz?

Helikopter ebeveynliği kaygılarınızı yönetmekle ilgilidir – çocuklarınız için en iyisini yapmamak.  çocukları korumak ve hata yapmalarını engellemek, her yaşta kötü bir fikirdir. Çalışmalar  helikopter anne tarafından yetiştirilen çocukların hayatta da iyi olmadığını gösteriyor.

Başarısızlık, kaçırılmış fırsatlar ve doğal sonuçlar zihinsel güç oluşturmak için fırsatlardır. İster 12 yaşındaki veya 21 yaşındaki bir çocuğu yetiştiriyorsanız, bir adım uzak durun. Ebeveynlikle ilgili nihai hedef, kendinizi bir iş dışında çalıştırmak olmalıdır.

Zihinsel gücünüzü çocuğunuza toplayan kötü alışkanlıklarından vazgeçmek için asla geç değildir  .

Kaynak : https://www.psychologytoday.com/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/201802/the-3-different-kinds-helicopter-parents

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir