Egonuzu zirveye taşıyacak 13 öneri

1. Eski benliğinizi tamamen bir kenara bırakın.

Kişiliğinizi zirveye taşımak, öncelikle olduğunuz yerden ayrılmanız anlamına geliyor. Bunun için de ‘şimdi olduğunuz kişi’yi bir kenara bırakmanız gerek. Birikimlerinizi artırıp, kendinizi daha iyi bir noktaya taşırken çevrenizdeki insanlarla aranıza bir mesafe giriyor ve eski benliğiniz bunu yapmanıza direnecek.

Kendi güvenli alanınızdan çıkın ve belirsizlikleri benimseyin. Sonuçta hayat belirsizliklerle dolu. Bunu ne kadar erken fark ederseniz, o kadar çok gelişirsiniz.

2. Korkularınızı kabullenin ve onları evcilleştirin.

Çoğu insan korkularının kendilerini dizginlemesine izin veriyor. Bunu yapmayın! Korkularınızı kabul edin ve ilerleyin. Herkesin korkuları vardır; aksini iddia edenler ise yalan söylüyordur. Doğrusu, onların da korkuları vardır ama onlar korkularını evcilleştirmeyi başarmışlardır.

Siz de cesur olun. İlk maddede belirttiğimiz gibi güvenli bölgenizin dışına çıkın. Sonuçta herkes hata yapabilir. Bunun bilincinde olun ve devam edin.

3.Kendinizi eğitin, deneyin ve gözlemleyin..

En iyi insanlar öğrenmeyi asla bırakmazlar. Eğer tam potansiyelinize ulaşmak istiyorsanız siz de onların yaptıklarını yapın. Jim Rohn’un da söylediği gibi: “Klasik eğitim hayatınızı kazanmanızı sağlar, kendinizi eğitmeniz ise size bir servet kazandırır.”

Okulunuzun, eğitiminizin yoluna çıkmasına asla izin vermeyin. Sizi daha iyi noktalara çıkartacak konulara odaklanın ve kendinizi bu konularda eğitin.

4. Önceliklerinizi belirleyin.

Hiçbir zaman ulaşılabilir olan her bilgiye, stratejiye ve taktiğe hakim olamazsınız. Girdiler önemlidir; ancak ortada bir çıktı yoksa bu girdilerin hiçbir önemi yoktur. Bu yüzden çıktıların daha önemli olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

5. Uzun vadeli düşünün.

Spor yapmaktansa televizyonun karşısında vakit geçirmek herkes için çok daha kolay. Yani çoğu insan anlık memnuniyete tutunmayı tercih eder çünkü bu kısa vadede daha iyi hissettirir. Ama bu tarz eylemlerin fırsat maliyetleri çok yüksektir. Örneğin bir saat televizyon izlemek yerine kitap okumak, maaşlarınızda yaklaşık %50’lik bir artışa sebep olacaktır. Evet, gözlerinizdeki dolar işaretlerini görebiliyoruz.

Sonuç olarak anlık hazlarınızı bir kenara bırakın ve uzun vadede getirisi yüksek eylemlere odaklanın. Bu her zaman planlandığı gitmese de en azından vizyonunuzu bu yönde değiştirmenin size katkısı yüksek olacaktır.

6. Her gün, bir gün önceki halinizden daha iyi olun.

Çok değil, dünkü halinizden %1 daha iyi olun. Çok zor değil, değil mi? Yıllık bazda baktığınızda ise yaklaşık %3700’lük bir gelişme kaydetmiş olursunuz. Bu sizin de hoşunuza gitmedi mi?

Bir anda çok fazla heveslenen insanların kısa zamanda kendilerini çok geliştirmek gibi hedefler koyduklarını görürüz sık sık. Haydi gerçekçi olalım ve daha sürdürülebilir planlar yapalım. Her gün ileriye doğru bir adım atmak gibi.

7. Güçlü yönlerinize odaklanın.

Bir şeyler olabilirsiniz; ama her şey olamazsınız. Bu yüzden güçlü yönleriniz varsa onlara odaklanın.

Zayıf yönleriniz varsa bu yönlerinizi kapatacak insanlarla çalışın. Eğer eksik olduğunuz noktaları tamamlayan birileri varsa zayıf yönlerinizle çok fazla vakit kaybetmeyin.

8. Çevrenizdeki insanları iyi seçin.

“Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” sözünü hepiniz duymuşsunuzdur. Eğer çevrenizdeki insanlar güvenilir, başarılı, azimli insanlar olursa siz de onlar gibi davranmaya, onlar gibi yaşamaya başlarsınız. Sizin onları geliştirdiğiniz, onların da sizi geliştirdiği bir arkadaş grubundan daha güzeli olabilir mi?

9. Zengin olduğunuz yönlerinizi bulun.

 İnsanlara verecek hiçbir şeyiniz olmadığını düşünebilirsiniz. Ama işin aslı hepiniz bazı yönlerden zenginsiniz. Para, tecrübe, destek, ilham, güven, bilgelik, gülümseme ve çok daha fazlası. Neye sahip olduğunuzu bulun ve bunu karşınızdakine vermekten çekinmeyin. Ne kadar çok verirseniz, o kadar çok alacağınızı unutmayın; ama odağınız alacaklarınızda da olmasın. Siz sadece elinizde ne varsa paylaşmaya bakın.

10. Problemlerinizi çözün.

Sorunları ertelemek, herkesin yapabileceği bir hata. Sorunlardan kaçmanın daha kolay olduğu da bir gerçek; ancak problemleri çözmek için uğraşmak gerekiyor. Başarısız mı oldunuz? Güzel. En azından sorunun nasıl çözülemeyeceğini öğrenmiş oldunuz, bu size bir şeyler kattı. Tekrar deneyin. Probleminizi çözene kadar da durmayın.

11. Günlük tutun.

Bir insanın aklından günlük yaklaşık 60.000 düşünce geçtiğini biliyor muydunuz? Bunların %99’unun saçma düşünceler olduğunu varsaysak bile geriye 600 değerli, işe yarar fikir kalıyor.  Bu düşüncelerin hepsini akılda tutmaya çalışmak ve büyük ihtimalle bunların çoğunu unutmak yerine günlük tutmaya ne dersiniz? Böylece sonradan bu fikirler üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

12. Hızınızı zekice ayarlayın.

İnsanlar günlük bazda baktığımızda yaptıklarını abartmaya meyilliyken yıllık bazda baktığımızda ise durum tam tersi. Benliğinizi zirveye çıkarmayı bir maraton olarak görün, koşuşturmaca olarak değil. Eğer etrafta koşuşturursanız nefesinizi ve enerjinizi boşa harcamış olursunuz.

Büyük düşünün; ama küçük adımlarla başlayın. Nasıl başlayacağınızı düşünmeyin, sadece başlayın.

13. Sabırlı olun, agresifliği bir kenara bırakın.

Gününüzü gerekli olan şeyleri yaparak dolu dolu geçirin. Neyin kontrolünüzde olup, neyin olmadığını iyi kavrayın. Bunu bir kere başardıktan sonra gerisi gelecektir. Sabırlı olun ve uğraşmaya devam edin.

-ALINTIDIR .

Kaynak : https://onedio.com/haber/kisisel-gelisimciler-buraya-benligimizi-zirveye-cikaracak-13-oneri-785510

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir