Düzenli uykunun çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir ?

UYKUNUN ÇOCUKLARA FAYDALARI

 

Uyku çocukların psikolojisine iyi gelir

Massachusetts Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre uyku eksikliği çeken çocuklarda zaman içinde depresyon, öz saygıda eksilme gibi sorunlar görülüyor. Özellikle adolesan dönemine giren çocuklarda uyku kaybı normal kabul edilse de bu uyku yoksunluğunun uzun süreler devam etmesi çocuklarsın ruh sağlığında olumsuz etkiler bırakabiliyor. Düzenli uyku uyuyan, uykusunu yeterli ve kaliteli uyuyan çocuklar ise kendilerini daha mutlu hissediyorlar.

Uyku çocukların kalp sağlığı için faydalı

Avustralya’ da yapılan bir araştırmada gece uykusunu kaliteli alamayan, gece uykusu bölünen, horlayan çocuklarda ilerleyen zamanda yüksek tansiyon sorununun daha sık yaşandığı görüldü. Uykusunda horlayan çocuklarda uyku sırasında oksijen eksikliğinin olabileceği vurgulanıyor. Bu da çocukların kalp atımlarını ve tansiyonunu etkileyebiliyor. İyi uyku uyuyan çocukların ise kalp sağlıkları daha iyi düzeyde oluyor. Eğer çocuk uykusunda horluyorsa ve gece uykusu sık sık bölünüyorsa hekime danışmakta fayda vardır.

İyi uyku çocukların kilosuna olumlu yansıyor

Harvard Tıp Okulu tarafından yapılan bir araştırmada 12 saatten daha az uyuyan 1 – 2 yaşlarındaki çocuklarda 3 yaşlarından itibaren normalin üzerinde bir kiloda olma riskleri artıyor. Yeterli uyku uyuyan küçük çocuklarda ise fazla kilo sorunu yaşanmıyor.

Uyku çocuğun zekasını olumlu etkiliyor

Çocukların yeterli düzeyde uyumaları beyin gelişimlerini ve zeka düzeylerini olumlu etkilemektedir. Yetersiz uyku uyuyan çocuklarda konsantrasyon düzeyi daha düşük oluyor ve beyin kapasitelerini tam olarak kullanamıyorlar.

Uyku çocuğun bağışıklık sistemini geliştiriyor

Uykunun çocukların bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Yeterli ve kaliteli uyuyan çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olmaktadır. Örneğin gece iyi uykusunu yeterli düzeyde alan çocuklarda soğuk algınlığı vakalar, uykusunu yetersiz alan çocuklara göre 3 kat daha az görülüyor. Uykun yoksunluğu çeken çocuklar diğerlerine göre daha sık hasta oluyor.

Uyku çocuklardaki kaza oranını düşürüyor

İyi ve yeterli uyuyan çocuklarda yaralanma ve kaza vakaları daha az yaşanmaktadır. Örneğin Rochester Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre uykusunu yetersiz aldığı için gün içinde yorgun, halsiz ve uykusuz hisseden çocuklarda kazalar 2 kata daha fazla görülmektedir

-ALINTIDIR .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir